A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Slovinsko - Slovinské regiony - Průvodce

Slovinsko se celkově skládá z 12 regionů. Pojďme se postupně podívat na každý z nich…

Pomurský kraj (Pomurska regija), Podrávský kraj, Korutanský kraj (Koroška), Savinjský kraj, Zasávský kraj, Dolnoposávský kraj, Jihovýchodní Slovinsko, Středoslovinský kraj, Gorenjský kraj, Notranjsko-krasový kraj, Gorický kraj, Pobřežně-krasový kraj (Přímoří)

Pomurský kraj (Pomurska regija)

Jeden z dvanácti slovinských regionů. Je to nejvýchodnější slovinský region, hraničící s Maďarskem ze severu, s Chorvatskem z jihu. Dle údajů z roku 2005 je počet obyvatel tohoto regionu asi 122 tisíc. Jméno oblasti je vyvozeno od jména řeky Mury, která zde protéká ze severozápadu na jihovýchod. Pomurský region je rázem prakticky totožný s terénem převažujícím v sousedním Maďarsku. I zde se krajina rozkládá v Panonské nížině. Region je bohatý na termální, minerální prameny. Proto je zde řada lázní, jako třeba Moravske Toplice atp.

Nejznámějšími okresy Pomurského regionu jsou Murská Sobota, Moravské Toplice, Ljutomer, Lendava, Radenci (pramen minerálky Radenska).

Podrávský kraj

Podrávský region je druhým nejvýchodnějším krajem ve Slovinsku. Sousedí s kraji Pomurský z východu, Korutanský ze severozápadu, Savinjský ze západu. Dle údajů z roku 2005 žije v Podrávském kraji 319 tisíc Slovinců. Kraj dostal svůj název podle řeky Drávy, která jím protéká od severozápadu na jihovýchod.

V Podráví leží řada významných slovinských měst: Maribor , Ptuj , Lenart, Ormož (zde se nachází známé termály, ale hlavně klášter s velmi zachovalou překrásnou lékárnou a varhany české výroby), Slovenska Bistrica, Šentilj.

Korutanský kraj (Koroška)

Historický region Korutany má svou větší část dnes v Rakousku, kde dodnes žije početné zastoupení slovinské menšiny. Podle údajů z roku 2005 má Korutanský kraj skoro 74 tisíc obyvatel. Hraničí s Podrávským, Savinjským krajem a s Rakouskem.

Většími okresy tohoto kraje jsou Ravne na Koroškem (8800 obyvatel), Slovenj Gradec (7700 obyvatel), Dravograd.

Savinjský kraj

Jde o velký region, jehož společným jmenovatelem je řeka Savinja. Kopíruje ji od severozápadu na jihovýchod. Podle údajů z roku 2005 žije v Savinjském kraji přes čtvrt milionu obyvatel.

Z významnějších okresů jmenujme: Celje , Laško (město slovinského piva Laško, ovšem najdete tam i hrad), Podčetrtek, Rogaška Slatina (známé slovinské lázně), Rogatec, Slovenske Konjice, Šentjur, Velenje.

Zasávský kraj

Se svými pětačtyřiceti tisíci obyvateli bezpochyby nejmenší slovinský kraj za Savinjou, kolem Sávy. Je zasazen mezi kraje Savinjský a Středoslovinský. Má jen tři okresy: Hrastnik, Trbovlje a Zagorje ob Savi.

Dolnoposávský kraj

Na jihovýchodě Slovinska podél Sávy, hraničí s Chorvatskem. Podle údajů z roku 2005 má tento kraj sedmdesát tisíc obyvatel. Není to velký region, ale zato se tam na každém kroku setkáte s nějakou pamětihodností i přírodními zajímavostmi!

Tak třeba v okresu Kostanjevica na Krki je výjimečně povedený zámek s okouzlujícím arkádovým nádvořím, kostelem s gotickým sálem a velikou zahradou. Celý komplex provozuje sdružení umělců, který jej zvelebuje a různě využívá jako galerii zvenku i zevnitř – vesměs velice vkusně a citlivě! Milovníci krasové přírody dále v Kostanjevici najdou kostanjevickou jeskyni. Milé městečko se starobylou zástavbou a roztomile udržovaným kostelíkem Kostanjevica pri Krki, pod nějž spadá zmíněný historický areál, je celé vystavěno na umělém ostrově na říčce jménem Krka. Jméno této řeky nás dále upomíná na stejnojmennou úspěšnou slovinskou farmaceutickou společnost. Sídlo firmy je v nedalekém městě Krško.

Dalším dolnosávským okresem jsou Brežice, Sevnica, obě rovněž korunované krásným hradem.

Jihovýchodní Slovinsko

Tento kraj se překrývá s historickým regionem Dolenjska, jehož název se pro tuto oblast dnes běžně používá. Jedná se o velký region čítající skoro sto čtyřicet tisíc obyvatel (k roku 2005). Ze své jižní strany hraničí s Chorvatskem. V Jihovýchodním Slovinsku je celá řada zajímavých okresů: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Metlika, Novo Mesto, Šentjernej, Škocjan, Žužemberk. V Žužemberku je známý slovinský hrad, momentálně v procesu oprav. Škocjan, jak již jméno napovídá, úzce souvisí se Škocjanskými jeskyněmi. Tyto jeskyně jsou krasového původu a nezadají si se známou jeskyní Postojna. Obě tyto jeskyně Vám nabídnou ve srovnání s českými krasovými jeskyněmi několikanásobný zážitek.

Středoslovinský kraj

Tento kraj zahrnuje především hlavní město Lublaň , Kamnik, Litiji, Vrhniku atp. Kraj má asi půl milionu obyvatel a je tedy početně nejsilnější.

Gorenjský kraj

Gorenjský kraj je turisticky atraktivní oblast slovinských Alp. Spadá sem, dle údajů z roku 2005, zhruba 200 tisíc obyvatel. Známé jsou tyto okresy: Bled , Bohinj, Jesenice, Kranj, Kranjska Gora, Radovljica, Škofja Loka, Tržič. Velkou plochu zaujímá chráněná krajinná oblast Triglavský národní park .

Notranjsko-krasový kraj

Areál známý svými krasovými útvary. Ostatně slovo „kras“ je slovinského původu, stejně jako celá řada výrazů geologické terminologie. Nevelký kraj v sobě nabízí okres Ilyrská Bystrica, Pivko, Postojna, Cerknica…

Nalezneme zde krasovou jeskyni Pivka (jeskyně), slavnou jeskyni Postojna, kterou vás dnes jednoduše proveze turistický vláček. Můžete se také podívat na nejznámějšího endemita, lidskou rybu. Vstup není nejlevnější. Ovšem vstupenka, pokud budete mít zájem, může zahrnovat i prohlídku výjimečného Predjamského hradu nedaleko.

Další raritou místní krajiny je Cerknické jezero. Toto jezero není trvalé, nýbrž vysychající. Jeho celková plocha je 26 km čtverečních. Nejvíce vody je zde na jaře během tání, s postupem času pak vysychá až zase do podzimu, v zimě nebo na jaře se zase naplní. Takový režim vytváří zcela jedinečný typ krajiny a je útočištěm mnoha živočišných a rostlinných druhů, které jinde prakticky nenajdete!

Neposledním skvostem je také Hrastovlje, opevněný kostel (opevnění vzniklo jako obrana proti potencionálnímu ataku Turky) se vzácnými původními freskami ze 13. století na vnitřních zdech kostela. Tento kostel patří do památek chráněných organizací UNESCO.

Gorický kraj

Dvousettisícový kraj na hranici s Itálií se jmenuje podle města Gorica (dnes italským Gorízia), resp.Nová Gorica (na slovinské straně). Tento kraj je pojítkem mezi oblastí Alp a Středozemním mořem a regiony takto vyhraněnými. Důležitějšími okresy této oblasti je Idrija, Nová Gorica, Bovec, Tolmin, Ajdovščina, Kobarid, Kanal ob Soči, Vipava…

Z turistického hlediska opět velmi bohatý region. Bovec patří ještě do Triglavského národního parku , stejně tak krásné městečko na hranici Alpského a přímořského rázu Kobarid, kde stojí zvonice z Hemingwayovy knihy Komu zvoní hrana. Také Vipava je oblast velice bohatá na kulturní památky, město Štanjel s velmi zachovalým rázem tohoto kraje, stejně tak Vipavski Križ.

Pobřežně-krasový kraj (Přímoří)

Stopětitisícový kraj, jinak řečeno přímořský skýtá pochopitelné libůstky spojené s mořem. Zde ovšem také s kulturou, neboť slovinské pobřeží bývalo součástí Benátské republiky, což se pozitivně odrazilo na architektuře přímořských letovisek.

Region Přímoří 1 (nahrál: admin)
Region Přímoří 1
Region Přímoří 2 (nahrál: admin)
Region Přímoří 2
Region Přímoří 3 (nahrál: admin)
Region Přímoří 3

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud