A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Slovinsko - Průvodce

Pokud se do Slovinska, respektive hlavního města Lublaně, rozhodnete vydat, máte několik možností: Vlakem je cesta pohodlná, přímý autobus sem však samostatně bohužel nejezdí. Letadlo je nejdražší variantou, auto pro více osob naopak nejlevnější.

Vlak přímo do Lublaně

Velice příjemné je, že cestování vlakem po vás nevyžaduje žádné přestupování! Prostě nasednete v Praze a po jedenácti hodinách jednoduše vystoupíte v Lublani . Pravda je, že jedenáct hodin často nestačí. Zpoždění vlaku bývá od pár minut někdy až hodinové (občas i několikahodinové!), což je pro tento vlak pověstné. Spojení se jmenuje Jože Plečnik ( po významném slovinském architektovi, působivším ve značné míře i v Čechách) a je to typ vlaku Eurocity, Expres (EC/Ex). V řazení vlaku je i jídelní vůz a vůz první třídy.

Akce na nákup jízdenky na vlak

Na vlak Jože Plečnik platí zajímavá celoroční akce. V ní stojí jednosměrná jízdenka koupená s předstihem (respektive do vyprodání jízdenek určených pro akci – někdy stačí nákup třeba jen den předem, v závislosti na atraktivitě data) pouze 29 €, tedy podle kurzu něco kolem osmiset korun. Takto koupená jízdenka vám zajistí také rezervaci sedadla, takže si zaručeně pohodlně sednete.

Trasa vlaku a časy odjezdu a příjezdu

Vlak Jože Plečnik jede z Prahy z Hlavního nádraží sedm dní v týdnu v 6h 07min. Z Lublaně z hlavního nádraží (Železniška postaja) vyjíždí také každý den, a to v 10h 18 min. Trasa oběma směry trvá tedy přibližně jedenáct hodin. Jede se z Hlavního nádraží přes Prahu Vršovice, Benešov u Prahy, Tábor, Veselí nad Lužnicí, České Budějovice, Rybník, Horní Dvořiště. V Rakousku vlak staví v zastávkách Summerau, Freistadt, Pregarten, Linz HBF, Kirchdorf A. D. Krems, Selzthal, Leoben HBF, Gratz HBF, Leibnitz, Spielfeld – Strass. A v kýženém Slovinsku můžete vystoupit ve stanicích Maribor, Pragersko, Celje, Zidani most a pak již přijde cílová stanice Lublaň (Ljubljana). Jen pro ilustraci, v Mariboru je vlak směrem z Prahy v 15h 14min., do Lublaně dorazí (pokud nemá časté zpoždění) v 17h 32 min. Směrem z Lublaně se Jože Plečnik dostane do Českých Budějovic v 18h 54min, v Praze je ve 21h a 40 minut. Ale vzhledem k takřka pravidelnému zpoždění není dobré plánovat něco na konkrétní hodinu hned po příjezdu!

Autobus

Do Lublaně , respektive do Slovinska se většinou autobusem necestuje (pochopitelně s výjimkou zájezdů atp.), většina lidí dává přednost vlaku nebo letadlu, případně samozřejmě autu. Momentálně dokonce ani neexistuje přímé spojení, což situaci plně vysvětluje. je však možné použít autobus Jihoalpský expres, který jezdí do Tarvisia v Italii, kousek od hranic se Slovinskem.

Letadlo

Slovinsko, respektive Lublaň (Ljubljana), je zařazeno do programu low cost click4sky.com, takže jednosměrná letenka včetně veškerých tax vás může přijít už na 1990 korun, zpáteční pak 3980 korun. Let trvá asi hodinu a dvacet minut. Pochopitelně se dá letět i přes jiného zprostředkovatele, cena pak ale úměrně výběru společnosti roste. Letiště (letališče Brnik) je od Lublaně poněkud vzdálené, takže se připravte na nutnost zajištění přepravy (taxi asi za 20 €, příměstský autobus…). Cesta autobusem z letiště do „Lublaně“ (centra) trvá asi 45 minut a interval jednotlivých odjezdů je kolem jedné hodiny.

Auto

Jedním z možných a reálných způsobů, jak se dostat do Slovinska, je pochopitelně vlastní doprava automobilem. Tato možnost je poměrně výhodná co do vzdálenosti, do kvality komunikací i do cen pohonných hmot. Vzdálenost například z našeho z Prahy do hlavního města Lublaně je podle zvolené trasy mezi 650 km až 700 km. Vzdálenost závisí na tom, dáváte-li předost kilometrově kratší cestě, nebo preferujte-li rychlejší variantu, která je téměř celá vedena po dálnicích. Dalším kritériem může být třeba i to, jak moc jste ochotni za cestu zaplatit v poplatcích za dálnici a tunely v Rakousku. Všechny tři trasy vedou přes Rakousko, protože to je určitě daleko pohodlnější, než se mu vyhnout a jet přes Maďarsko, případně i přes Chorvatsko. Pochopitelně se dá jet taky přes Mnichov (München). Ve Slovinsku jsou zavedeny dálniční známky - vinjete (kromě nákladních automobilů nad 3,5 tuny, tam zůstává v platnosti systém mýtného).

Nově od 1.7.2009 jsou k zakoupení pro osobní auta týdenní (15 Eur), měsíční (30 Eur) a roční známky (95 Eur).

Nejkratší cesta autem po hlavních komunikacích

Nejkratší cesta je z Prahy přes České Budějovice, kolem Lince (Linz), Salzburg a přes Alpy do Lublaně . Tato trasa má nevýhody následujícího typu. Jedete přes Alpy, což je v zimní sezóně určitě poněkud složitější vzhledem k povětrnostním podmínkám. Dále musíte platit za rakouské tunely, což dělá asi 18 €. Dálniční známka přes Rakousko na deset dní stojí necelých 15 €. Na kilometrech možná ušetříte, ale nevyhnete se tunelům a poplatkům za ně. Pak se také platí mýtné na slovinských dálnicích (méně než 10 €).

Cesta autem s nejlepším okolím, výhledem

Jde o úplně nejkratší cestu, ale nevede jen po hlavních komunikacích. Vlastně vede prakticky rovně na jih. Nevýhodou jsou značná zdržení na silnicích nižší kategorie. Vyhnete se ale velkým městům. Celkově se tato možnost moc nepoužívá pro značné zpomalení silnicemi nedálnicového typu. Levnější je proto, že se můžete vyhnout dálnicím i tunelům. Za dálnici se v Rakousku platí asi 15 €, jeden tunel na cestě stojí necelých 5 €.

Nejrychlejší cesta autem přes Německo

Na kilometry je sice tato trasa nejdelší (793 km), ale německé dálnice umožňují neomezenou rychlost vozidla, čímž se tato varianta dostává mezi nejrychlejší způsoby dopravy do Lublaně . Cesta po této trati trvá průměrně 7h 30 min. Existuje ale i srovnatelně rychlá, ne-li rychlejší možnost v rámci Rakouska. Nevýhodou je i nutnost proplétat se kolem Mnichova, což bývá velmi často doplněno zdržením kvůli zácpám apod. Poplatky po cestě: rakouská dálnice (přibližně 15 €), tunely v Rakousku (asi 18 €), mýtné za slovinské dálnice do Lublaně činí asi 10 €.

Nejrychlejší cesta autem přes Rakousko – doporučená!

Na kilometry sice nevyhrává, ale je velice pohodlná a rychlá. Prakticky se nehnete z dálnice, pokud to je možné. Cesta vede přes Jihlavu, Znojmo, Vídeň, Štýrský Hradec (Gräz) a Maribor . Dálnice není pouze v úseku Jihlava až kousek za hranice do Rakouska, kde se opět pohodlně napojíte. Rakouská dálniční známka na deset dní vás přijde na necelých 15 €, placeným rakouským tunelům se zcela vyhnete, mýtné na slovinských dálnicích se pohybuje na trase do Lublaně asi kolem 10 €.

Slovinsko (nahrál: Jirka)
Slovinsko

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud