A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Slovinsko - Průvodce

Před odjezdem si promyslete, kam všude se ve Slovinsku chcete podívat. Nezapomeňte si vzít správné vybavení a před cestou se také pojistit. Se Slovinci byste se měli dorozumět poměrně snadno, vízum nepotřebujete. Před odjezdem případně ještě aktivujte roaming a zamluvte si ubytování. Pokud vás zajímá, kolik peněz si s sebou máte vzít, tak vězte, že ceny jsou ve Slovinsku o něco vyšší než u nás (restaurace, supermarkety, ubytování).

Správné vybavení

Určitě si předem dobře rozmyslete, co vše chcete ve Slovinsku zažít. Pokud máte jen minimální tušení, že byste se třeba, pokud Vám zbyde čas, podívali mimo plánovaného přímořského pobytu také třeba do hor – nepodceňte to! Raději si vezměte pořádnou turistickou výbavu do hor: pevné obutí, dostatečně teplé a pot sající oblečení, pláštěnku, oblečení pro variantu teplo, mokro i chlad. Jinak byste nemuseli být první, kdo na svou neopatrnost v Julských nebo Kamnických Alpách doplatil. Zdaleka ne výjimečným konzulárním případem českého velvyslanectví ve Slovinsku je postrádaný nebo mrtvý občan České republiky. To dělá právě česká neopatrnost a hrdinství na místech, kde se to nehodí a kde to neznáme. Uvědomte si, že jde o hory takových rozměrů, které v Čechách vůbec neznáme a měli bychom tedy uposlechnout varování a doporučení zkušenějších a zasvěcenějších.

Pojištění

Dále zvažte, jaké povahy bude Vaše dovolená a zda nebude lepší se připojistit. Ve Slovinsku Vám pochopitelně, stejně jako v i jiných členských zemí Evropské unie, platí evropský průkaz pojištěnce. Ale pokud se chystáte vykonávat nějaký rizikový sport nebo jinou náročnější aktivitu či prostě chcete mít jistotu, připojištění je dobrým tahem. Evropská karta pojištěnce pro Vás představuje pouze nárok na nutné ošetření, na které se i tak často vztahuje spoluúčast. Na ulici Vás tedy zraněné nenechají, ale možná nebude vše v ceně.

====Dorozumívání

Slovinci jsou na turisty zvyklí, takže v letoviscích běžně ovládají světové a cizí jazyky. Angličtina je pochopitelně samozřejmostí, němčina je také běžná. V přímořských oblastech se místní obyvatelstvo také dobře orientuje v italštině. Pokud žádný z těchto jazyků neovládáte nebo si na nějaké to slovíčko honem nevzpomenete, nebojte se vyzkoušet i češtinu! Slovinština je slovanský jazyk a řada slovíček je podobná, ne-li dokonce stejná. Pozor jen na to, že řada slovíček jen stejně zní!!!

====Vízum

Do Slovinska, země Evropské unie, nepotřebujeme vízum, což je jednou z nesporných výhod Slovinska jako země Evropské unie. Pro překročení hranic stačí občanský průkaz. Jestli jedete z Čech přes Rakousko rovnou do Slovinska nebo třeba ze Slovenska přes Maďarsko do Slovinska, nepotřebujete s sebou dokonce ani pas – pořád se budete pohybovat v Evropské unii. Dokonce je i možnost v této zemi pracovat.

====Kdo chce zůstat ve spojení

Chcete-li zůstat v kontaktu se „světem“ prostřednictvím mobilního telefonu, nezapomeňte si aktivovat roaming. Jinak jsou všechny mobilní služby dostupné ze Slovinska stejně jako z jiných zemí. Přejete-li si surfovat po internetu, určitě nezapoměňte svůj notebook, kavárny s wi-fi signálem zdarma jsou téměř všude. Pokud s sebou svůj počítač vozit nechcete, nevozte, internetové kavárny s počítači jsou také běžným artiklem slovinských měst.

Lepší je rezervace

Můžete riskovat a jet jen tak „na blint“, ale o mezinárodních volnech, svátcích a prázdninách se v turisticky atraktivních letoviscích špatně hledají volná místa na ubytování. Nejedete-li tedy přes cestovku, je lepší si ubytování domluvit předem. Slovinci běžně a rychle komunikují přes internet, takže jim klidně napiště e-mail, ať máte jistotu, že nezůstanete neubytovaní. Stejně tak by pochopitelně bylo dobré vědět, zda budete chtít být ubytování v penzionu, hotelu nebo kempu. Do kempu pojedete určitě jinak vybaveni než do hotelu. V kempu se stejně jako všude jinde spí buď ve vlastních stanech nebo v chatkách/bungalovech. Bungalovy ale také nemusejí být v každém kempu.

Obecně o cenách

Průměrný hrubý plat ve Slovinsku je asi 1250 euro měsíčně (čistého to dělá zhruba 830 euro měsíčně). Logicky tedy očekávejme, že ceny budou vyšší než v Čechách, kde je uváděno kolem 730 euro čistého. Slovinské ceny jsou v poměru k platům leckdy i celkově vyšší. Při dnešním trendu klesání kurzu eura vzhledem ke koruně je ovšem situace příznivější a příznivější. Výhodou vyšších cen a platů je ale třeba to, že můžeme ve Slovinsku legálně pracovat a vydělat si tak „jejich“ peníze.

Restaurace

Polední menu v restauraci vás vyjde plus mínus na něco pod deset euro. Ale najíte se třeba i za pět šest euro. Rizota, těstoviny, plněné kalamáry a jiné „obyčejné“ místní dobroty se většinou pohybují v rozmezí pěti až osmi euro. Klasická hlavní jídla jsou mezi deseti a dvaceti eury. Cena přílohy se pohybuje mezi jedním a dvěma eury. Pokrmy pro větší jedlíky přijdou konzumenta na zhruba dvanáct, třináct euro. U moře to může být pochopitelně i o něco více. Saláty pořídíme již od dvou euro, můžeme za ně dát ale až deset apod. Předkrmy bývají za šest až deset, dvanáct euro. Polévky mají tak za dvě až pět euro, moučníky okolo tří až sedmi.

Cena piva je ve Slovinsku vyšší než ta česká. Velké točené se po Lublani pohybuje mezi 1,80 € až 2,50 € (u moře to může být i více). Nealkoholické nápoje stojí asi euro a půl. Teplé nápoje od jednoho do dvou euro. Tvrdý alkohol se pohybuje v cenách skoro jako u nás.

Supermarkety

Co do výčtu supermarketů na slovinském území, máme zde původní slovinský Merkator, dále Tuš a pak značky, které známe i z domova: Spar, Interspar, Lidl… Ceny se v jednotlivých značkách příliš neliší, tedy ne příliš výrazně. Láhev vody jeden a půl litru stojí kolem půl eura. Chléb celý (kilogramový) pořídíte v pekárnách nebo supermarketech za necelá dvě eura. Čtvrtkilové máslo stojí asi euro a půl.

Ubytování

Jednu noc na jednu osobu v kempu pořídíte od deseti euro výše. Komfort je zpravidla podobný našim lepším kempům. Teplá voda bývá automatickým servisem. Hostely/Studentské hotely jsou cenově taky od deseti eur výše. Nejznámějším slovinským hostelem vůbec je lublaňský hostel jménem Celica. Vznikl ze zrenovovaného vězení, kousek od centra města. Mimo hostel je tam také několik squatů, klubů a diskoték, ateliérů či výstav.

Penziony, priváty a hotely. Je možné ubytovat se už od dvaceti euro na pokoj za noc v levnějších a turisticky ne tak magnetických oblastech. Cena pochopitelně roste se sezónou a lokalitou blíže moři nebo horám. V zásadě se ale ceny zas tak moc od těch českých neliší, jsou jen mírně vyšší.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud